01-04-2020

Jak skutecznie dezynfekować ręce

Mycie rąk 

jest znacznie potężniejszą i skuteczną bronią w walce z zarazkami, niż wiele osób zdaje sobie sprawę. Mycie rąk chroni przed infekcjami i chorobami powodowanymi przez tzw. brudne ręce. Dotykając dłońmi różnorodnych przedmiotów, drobnoustroje znajdujące się na nich przenoszą się częściowo na ręce. Każdego dnia ciężko jest kontrolować to czego dotykamy, a także kto wcześniej ruszał danego przedmiotu i jakie zarazki się na nim znajdują. Możemy natomiast zadbać o prawidłową, częstą i skuteczną higienę dłoni! Mycie rąk ma ogromną moc i należy z niej korzystać.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

 zaleca mycie dłoni, jako skuteczną metodę ochrony przed zakażeniem Aby higiena dłoni faktycznie zmniejszyła ryzyko zachorowania, istotna jest częstotliwość, dobór środka myjącego, czas mycia oraz precyzja ruchów.

 

Mycie rąk: dlaczego jest takie ważne?

Mycie rąk chroni przed chorobami wynikającymi z tzw. brudnych rąk. Termin ten należy rozumieć w przenośni i w dosłownym znaczeniu. Brudne ręce to dłonie pokryte widocznym brudem (np. piachem, kurzem, smarem), oraz zarazkami, których nie da się dostrzec gołym okiem. 

 

Infografika

instruująca prawidłowe mycie rąk - należy pamiętać, że powinno trwać ono co najmniej 30 sekund.